LDL112PU18R
Part number:
LDL112PU18R
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 1.2A 6-DFN
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1600
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    6-WFDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    6-DFN (2x2)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    400 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    1.2A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 1.2A
  • Current - Quiescent (Iq)
    70 µA
  • PSRR
    57dB (1kHz)