LDK120PU10R
Part number:
LDK120PU10R
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1V 200MA 6-DFN
package:
Cut Tape (CT)
inventory 2777
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    6-XFDFN
  • Supplier Device Package
    6-DFN (1.2x1.3)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    100 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    200mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    60 µA
  • PSRR
    55dB (120Hz ~ 10kHz)