LDF33DT-TR
Part number:
LDF33DT-TR
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 1A DPAK
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Supplier Device Package
    DPAK
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Current - Output
    1A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
    800 µA
  • PSRR
    60dB ~ 45dB (120Hz ~ 100kHz)