LD3985G47R
Part number:
LD3985G47R
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 4.7V 150MA TSOT-23-5
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-5
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    250 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    4.7V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    150 µA
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)