LD39030SJ18R
Part number:
LD39030SJ18R
describe:
IC REG LIN 1.8V 300MA 4-FLIPCHIP
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    4-UFBGA, FCBGA
  • Supplier Device Package
    4-FlipChip (0.79x0.79)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    85 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    50 µA
  • PSRR
    62dB (1kHz ~ 10kHz)