L78S75CV-DG
Part number:
L78S75CV-DG
describe:
IC REG LINEAR 7.5V 2A TO220
package:
Tube
inventory 2069
minimum : 1
  • Part Status
    Obsolete
  • Operating Temperature
    0°C ~ 150°C
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Current - Output
    2A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    7.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    8 mA
  • PSRR
    48dB (120Hz)