L78M24CV-DG
Part number:
L78M24CV-DG
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 24V 500MA TO220
package:
Tube
inventory 3369
minimum : 1
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    0°C ~ 125°C
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Supplier Device Package
    TO-220
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Current - Output
    500mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    24V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
  • Current - Quiescent (Iq)
    6 mA
  • PSRR
    50dB (120Hz)