L5300EPTTR
Part number:
L5300EPTTR
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 5V 300MA PPAK
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 2500
quantity
unit price
price
2500
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C
  • Package / Case
    TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
  • Supplier Device Package
    PPAK
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    4.2 mA
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    80 µA
  • PSRR
    60dB (100Hz)