BU11TD3WG-GTR
Part number:
BU11TD3WG-GTR
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.1V 200MA 5-SSOP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1600
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    5-SSOP
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    200mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.1V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.1V @ 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    60 µA
  • PSRR
    70dB (1kHz)