BD33IA5MEFJ-ME2
Part number:
BD33IA5MEFJ-ME2
describe:
IC REG LIN 3.3V 500MA 8-HTSOP-J
package:
Cut Tape (CT)
inventory 16991
minimum : 1
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Current - Supply (Max)
    700 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.9V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    0.25 mA