BD33FC0WEFJ-E2
Part number:
BD33FC0WEFJ-E2
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8-HTSOP-J
package:
Cut Tape (CT)
inventory 10339
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-HTSOP-J
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    2.5 mA
  • Voltage - Input (Max)
    26.5V
  • Current - Output
    1A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    0.5 mA