BA63JC5T
Part number:
BA63JC5T
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 6.3V 1.5A TO220FP-3
package:
Tube
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Supplier Device Package
    TO-220FP-3
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    900 µA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Current - Output
    1.5A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    6.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    0.5 mA
  • PSRR
    55dB (120Hz)