AZ1117R-3.3TRE1
Part number:
AZ1117R-3.3TRE1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 1.25A SOT89-3
package:
Cut Tape (CT)
inventory 2949
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Supplier Device Package
    SOT-89-3
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Current - Output
    1.25A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.25V @ 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
    10 mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)