AZ1086H-3.3TRE1
Part number:
AZ1086H-3.3TRE1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 3.3V 1.5A SOT-223-3
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    0°C ~ 125°C
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223-3
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Current - Output
    1.5A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 1.5A
  • Current - Quiescent (Iq)
    10 mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)