AZ1084CS2-2.5TRE1
Part number:
AZ1084CS2-2.5TRE1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.5V 5A TO263
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    0°C ~ 125°C
  • Package / Case
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Supplier Device Package
    TO-263
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Current - Output
    5A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 4.5A
  • Current - Quiescent (Iq)
    10 mA
  • PSRR
    72dB (120Hz)