AZ1084CD-3.3TRG1
Part number:
AZ1084CD-3.3TRG1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO252-3
package:
Cut Tape (CT)
inventory 7992
minimum : 1
  • Operating Temperature
    0°C ~ 125°C
  • Package / Case
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Supplier Device Package
    TO-252-3
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Current - Output
    5A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 4.5A
  • Current - Quiescent (Iq)
    10 mA
  • PSRR
    72dB (120Hz)