AP7365-33SNG-7
Part number:
AP7365-33SNG-7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 3.3V 600MA 6DFN2020
package:
Cut Tape (CT)
inventory 5517
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    U-DFN2020-6
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    600mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 600mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    80 µA
  • PSRR
    65dB (1kHz)