AP7361C-33E-13
Part number:
AP7361C-33E-13
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223-3
package:
Cut Tape (CT)
inventory 16083
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223-3
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.36V @ 1A (Typ)
  • PSRR
    75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)