AP7361C-28DR-13
Part number:
AP7361C-28DR-13
describe:
IC REG LINEAR 2.8V 1A TO252-3
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 2500
quantity
unit price
price
2500
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Supplier Device Package
    TO-252-3
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.36V @ 1A (Typ)
  • PSRR
    75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)