AP7361C-12Y5-13
Part number:
AP7361C-12Y5-13
describe:
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT89-5
package:
Cut Tape (CT)
inventory 9854
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    SOT-89-5/6
  • Supplier Device Package
    SOT-89-5
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 1A
  • PSRR
    75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)