AP7361C-10DR-13
Part number:
AP7361C-10DR-13
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1V 1A TO252-R
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 2500
quantity
unit price
price
2500
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Supplier Device Package
    TO-252-R
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    1A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.84V @ 1A (Typ)
  • Current - Quiescent (Iq)
    80 µA
  • PSRR
    75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)