AP2210N-3.3TRE1
Part number:
AP2210N-3.3TRE1
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-3
package:
Cut Tape (CT)
inventory 7415
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Current - Supply (Max)
    15 mA
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 300mA
  • PSRR
    75dB (100Hz)