AP2210N-2.8TRE1
Part number:
AP2210N-2.8TRE1
describe:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-3
inventory 1600
minimum : 3000
quantity
unit price
price
3000
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    15 mA
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    180 µA
  • PSRR
    75dB (100Hz)