AP2204RB-3.3TRG1
Part number:
AP2204RB-3.3TRG1
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT89-3
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Supplier Device Package
    SOT-89-3
  • Current - Supply (Max)
    2.5 mA
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V