AP2204R-3.3TRG1
Part number:
AP2204R-3.3TRG1
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT89-3
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1730
minimum : 1
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Supplier Device Package
    SOT-89-3
  • Current - Supply (Max)
    2.5 mA
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    50 µA
  • PSRR
    60dB (100Hz ~ 1kHz)