AP2204K-ADJTRG1
Part number:
AP2204K-ADJTRG1
describe:
IC REG LIN POS ADJ 150MA SOT23-5
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1895
minimum : 1
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Output Type
    Adjustable
  • Current - Supply (Max)
    2.5 mA
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.24V
  • Voltage - Output (Max)
    22V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    50 µA
  • PSRR
    60dB (100Hz ~ 1kHz)