AP2202K-2.6TRE1
Part number:
AP2202K-2.6TRE1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.6V 150MA SOT23-5
package:
Cut Tape (CT)
inventory 4600
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    2.5 mA
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.6V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    150 µA
  • PSRR
    75dB (100Hz)