AP2139AK-2.5TRG1
Part number:
AP2139AK-2.5TRG1
describe:
IC REG LINEAR 2.5V 250MA SOT23-5
package:
Cut Tape (CT)
inventory 7505
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    250mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 250mA