AP2138R-2.8TRG1
Part number:
AP2138R-2.8TRG1
describe:
IC REG LINEAR 2.8V 250MA SOT89-3
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Supplier Device Package
    SOT-89-3
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    250mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.8V @ 250mA