AP2138N-2.8TRG1
Part number:
AP2138N-2.8TRG1
describe:
IC REG LINEAR 2.8V 250MA SOT23-3
package:
Cut Tape (CT)
inventory 4286
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    250mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.8V @ 250mA