AP2132MP-1.2TRG1
Part number:
AP2132MP-1.2TRG1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 8-PSOP
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-PSOP
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.6V (1.2V)
  • Voltage - Output (Max)
    3V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 2A
  • Current - Quiescent (Iq)
    300 µA
  • PSRR
    60dB (100Hz ~ 1kHz)