AP2127N-1.2TRG1
Part number:
AP2127N-1.2TRG1
describe:
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT23-3
package:
Cut Tape (CT)
inventory 4424
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 300mA
  • PSRR
    68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz)