AP2125KC-3.3TRE1
Part number:
AP2125KC-3.3TRE1
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SC-82
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-82
  • Supplier Device Package
    SC-82
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    90 µA
  • PSRR
    65dB (100Hz ~ 1kHz)