AP2125K-1.8TRE1
Part number:
AP2125K-1.8TRE1
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.36V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    90 µA
  • PSRR
    70db (100Hz ~ 1kHz)