AP2121N-1.5TRE1
Part number:
AP2121N-1.5TRE1
describe:
IC REG LINEAR 1.5V 200MA SOT23-3
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    200mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    50 µA
  • PSRR
    70dB (1kHz)