AP2121AK-1.8TRG1
Part number:
AP2121AK-1.8TRG1
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT23-5
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1600
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    200mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    50 µA
  • PSRR
    70dB (1kHz)