AP2114S-1.8TRG1
Part number:
AP2114S-1.8TRG1
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO263
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
  • Supplier Device Package
    TO-263
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
    75 µA
  • PSRR
    68dB (100Hz ~ 1kHz)