AP2114H-2.5TRG1
Part number:
AP2114H-2.5TRG1
describe:
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223-3
package:
Cut Tape (CT)
inventory 8344
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223-3
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.75V @ 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
    80 µA
  • PSRR
    65dB (100Hz ~ 1kHz)