AP2114H-1.2TRG1
Part number:
AP2114H-1.2TRG1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT-223-3
package:
Cut Tape (CT)
inventory 46715
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223-3
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    1A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
    75 µA
  • PSRR
    68dB (100Hz ~ 1kHz)