AP2114D-3.3TRG1
Part number:
AP2114D-3.3TRG1
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
package:
Cut Tape (CT)
inventory 6571
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Supplier Device Package
    TO-252-3
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.75V @ 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
    90 µA
  • PSRR
    65dB (100Hz ~ 1kHz)