AP2112M-1.2TRG1
Part number:
AP2112M-1.2TRG1
describe:
IC REG LINEAR 1.2V 600MA 8-SOIC
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    600mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 600mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    80 µA
  • PSRR
    65dB (100Hz ~ 1kHz)