AP2111MP-2.5TRG1
Part number:
AP2111MP-2.5TRG1
describe:
IC REG LINEAR 2.5V 600MA 8-PSOP
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 4000
quantity
unit price
price
4000
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-PSOP
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    600mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 600mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    80 µA
  • PSRR
    65dB (100Hz ~ 1kHz)