AP2111HA-3.3TRG1
Part number:
AP2111HA-3.3TRG1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 3.3V 600MA SOT-223-3
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223-3
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    600mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 600mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    80 µA
  • PSRR
    65dB (100Hz ~ 1kHz)