ADP7158ARDZ-1.8-R7
Part number:
ADP7158ARDZ-1.8-R7
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 2A 8-SOIC-EP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 2141
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Current - Supply (Max)
    14 mA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    2A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Current - Quiescent (Iq)
    8 mA
  • PSRR
    70dB ~ 50dB (1kHz ~ 1MHz)