ADP7158ARDZ-1.2-R7
Part number:
ADP7158ARDZ-1.2-R7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.2V 2A 8-SOIC-EP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1707
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-SOIC-EP
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    14 mA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    2A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
  • Current - Quiescent (Iq)
    8 mA