ADP7156ARDZ-1.2-R7
Part number:
ADP7156ARDZ-1.2-R7
describe:
IC REG LIN 1.2V 1.2A 8-SOIC-EP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 2246
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-SOIC-EP
  • Current - Supply (Max)
    12 mA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    1.2A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
  • Current - Quiescent (Iq)
    8 mA