ADP7156ACPZ-1.2-R7
Part number:
ADP7156ACPZ-1.2-R7
describe:
IC REG LINEAR 1.2V 1.2A 10LFCSP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 2214
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad, CSP
  • Supplier Device Package
    10-LFCSP-WD (3x3)
  • Current - Supply (Max)
    12 mA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    1.2A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
  • Current - Quiescent (Iq)
    8 mA
  • PSRR
    80dB ~ 60dB (1kHz ~ 1MHz)