ADP7142ARDZ-3.3-R7
Part number:
ADP7142ARDZ-3.3-R7
describe:
IC REG LIN 3.3V 200MA 8-SOIC-EP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 2947
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-SOIC-EP
  • Current - Supply (Max)
    320 µA
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.42V @ 200mA