ADP7118ARDZ-1.8-R7
Part number:
ADP7118ARDZ-1.8-R7
describe:
IC REG LIN 1.8V 200MA 8-SOIC-EP
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 1000
quantity
unit price
price
1000
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-SOIC-EP
  • Current - Supply (Max)
    320 µA
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.42V @ 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    140 µA
  • PSRR
    88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)