ADP1765ACPZ-0.9-R7
Part number:
ADP1765ACPZ-0.9-R7
describe:
IC REG LINEAR 0.9V 5A 16-LFCSP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1600
minimum : 1
  • Part Status
    Discontinued at
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Current - Supply (Max)
    25 mA
  • Voltage - Input (Max)
    1.98V
  • Current - Output
    5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.9V
  • Current - Quiescent (Iq)
    17 mA
  • PSRR
    61dB ~ 33dB (10kHz ~ 1MHz)